TVP.pl Informacje Sport Kultura Rozrywka VOD Serwisy tvp.pl Program telewizyjny

Robert Korólczyk: Będzie się niosło

400x300

Kto po tegorocznej Mazurskiej Nocy Kabaretowej będzie gwiazdą kabaretu? (fot. TVP)

Mazurska Noc to impreza nie kameralna, ale masowa. Jak kabaretowi dobrze tam pójdzie, to się to poniesie po całym kraju – mówi Robert Korólczyk z Kabaretu Młodych Panów.

Będziecie jednym z głównych kabaretów tegorocznej Mazurskiej Nocy w Mrągowie. Jaki program zaprezentujecie?

Robert Korólczyk: Jak zawsze społeczny, osadzony w sprawach i obyczajach krajowych. Po części jesteśmy kabaretem humoru śląskiego, to znaczy mówimy śląską gwarą. Odwołujemy się też jednak do humoru kresowego, góralskiego. Naszą specjalnością jest też humor policyjny, dotyczący policjantów drogówki.

Dlaczego akurat te tematy?

R. K.: Działamy sytuacyjnie, to znaczy odpowiadamy na zapotrzebowanie społeczne. Każdego roku są jakieś wiodące tematy, mody i my na nie reagujemy. Na przykład był okres fascynacji Robertem Kubicą, więc jemu poświęciliśmy skecz. Trochę też dotykamy polityki. Nie z jakimś szczególnym naciskiem, ale polityka wnika w codzienne życie, więc jej ignorowanie było by sztuczne.

Co zaprezentujecie w Mrągowie?

R. K.: Będziemy gospodarzami jednej trzeciej kabaretonu i zaprosiliśmy trzy młode kabarety, m.in. Nowaki. Sami pokażemy program kabaretowy oparty na motywie Polski jako Zielonej Wyspy. Zagra nam też irlandzki zespół specjalizujący się w muzyce celtyckiej.

Który to już wasz występ w Mrągowie?

R. K.: Szósty albo siódmy, ostatnio byliśmy trzy lata temu. Jednak po raz pierwszy będziemy gospodarzami jednej trzeciej imprezy.

Jak można scharakteryzować publiczność i w ogóle imprezę mrągowską?

R. K.: To jest duży kaliber. Impreza nie kameralna, ale huczna, gwarna. Tysiące ludzi na widowni. Publiczność wdzięczna, ale wymagająca. Jak coś nie wyjdzie, to da popalić. Za to jak się jej kabaret spodoba, to nagradza burzliwymi brawami. Jest jeszcze jedna ważna cecha tej imprezy. To, co tam się spodoba, zaraz poniesie się po całym kraju. Mazurska Noc daje duży rezonans.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Krzysztof Lubczyński.