TVP.pl Informacje Sport Kultura Rozrywka VOD Serwisy tvp.pl Program telewizyjny

Aberald Giza: Teściowa i Niemcy to nieśmiertelne hity

400x300

Abelard Giza z Kabaretu „Limo” (fot. TVP)

Kabaret to forma, która szczególnie potrzebuje wymiany energii z publicznością. W Mrągowie mamy przed oczami ścianę, którą tworzy kilka tysięcy widzów pragnących bawić się przez całą noc. To dla nas wielkie wyzwanie – mówi Abelard Giza z Kabaretu „Limo”.

Co jest znakiem rozpoznawczym waszego kabaretu? 

– Najlepsze słowo, to różnorodność. Robimy skecze w klimacie teatralnym, gdzie forma jest ważniejsza niż sama historyjka. Robimy filmiki we współpracy z kabaretowym Klubem Dwójki. Sporo ich chodzi po internecie. Ja zajmuję się stand upem, koleżanka Ewa gra w teatrze, Wojtek z Szymonem robią improwizacje. Dzięki tym rozmaitym doświadczeniom w innych dziedzinach, nasze formy kabaretowe są bogatsze. 

Jak można wasz kabaret zakwalifikować gatunkowo? 

– Mam nadzieję, że nie da tego jednoznacznie określić. Ruszamy tematy obyczajowe, społeczne, związane z religią. „Limo” to klasyczny kabaret odwołujący się do rzeczywistości. Czasami jednak robimy coś bardziej abstrakcyjnego. W sumie chcemy robić rzeczy różnorodne i to na co mamy ochotę w danym momencie. A to zależy od wielu czynników. 

Co obecna publiczność kabaretowa lubi najbardziej? 

– Nigdy nie starzeją się formy typu skecz o teściowej czy o Niemcach, bo to temat niewyczerpany od czasu bitwy pod Cedynią. Nie maleje zainteresowanie tematyką społeczno-obyczajową. 

A polityczną? 

– Mało kto w kabarecie bawi się w politykę, bo to, co się dzieje polityce, w Sejmie, to jeden wielki kabaret. Czasami nie da się ich przeskoczyć. Co prawda w naszym pluralizmie nie jest tak, że nie ma ograniczeń tematycznych, zwłaszcza w telewizji, ale mimo wszystko coraz mniej jest tematów tabu. A to z kolei sprawia, że się banalizują i stają mniej atrakcyjne dla kabareciarzy.

Co zaprezentujecie w Mazurską Noc Kabaretową w Mrągowie?

– Wystąpimy w pierwszej części trzygodzinnego kabaretonu jako gospodarze. W naszej grupie są jeszcze Ewa Błachnio, Wojtek Trebiszewski i ja. Będziemy prezentować siebie i naszych gości, kabaret „Jurki”, Tomka Jachymka i Kacpra Rucińskiego. Wystąpi też specjalna gwiazda – Marcin Daniec. 

Co zaprezentujecie własnego? 

– Piosenkę, która zaśpiewają Ewa Błachnio i Szymon Jachymek oraz skecz. 

O czym? 

– Niech to będzie niespodzianka. 

Dziękuję za rozmowę. 

Rozmawiał Krzysztof Lubczyński