TVP.pl Informacje Sport Kultura Rozrywka VOD Serwisy tvp.pl Program telewizyjny

Małgorzata Wakuluk: jesteśmy na wczasach

400x300

Ewa Błachnio zaśpiewa „Jesteśmy na wczasach” do słów Tomasza Jachimka (fot. TVP)

- Limo w swoich skeczach, monologach czy też piosenkach, stawia na widza inteligentnego i z ogromnym dystansem do siebie - mówi Małgorzata Wakuluk, menedżerka kabaretu.

Co Limo zaprezentuje 6 lipca w Szczecinie na „Wczasach kabaretowych”, czyli na początek wakacji?

- Jak na temat przewodni szczecińskiego kabaretonu przystało, Kabaret Limo pojawi się z wakacyjną piosenką „Jesteśmy na wczasach” do słów Tomasza Jachimka, premierowym skeczem o rodzinnych sytuacjach oraz – jak na mistrzów improwizacji przystało – z dwoma improwizacjami kabaretowymi przy ścisłej współpracy zawsze aktywnej, szczecińskiej publiczności. 

Wiem od innych kabaretowych rozmówców, że publiczność bardzo lubi improwizacje…

- To prawda. Są bardzo zabawne, tchnie z nich świeżością, są świetnym polem dla inwencji i inteligencji artystów.

Limo jest od dawna znany a ostatnio szczególnie głośny po papieskim skeczu Abelarda Gizy. Przypomnijmy jednak dla porządku początek i charakter kabaretu…

– To grupa kabaretowa z Gdańska, założona w 1999 roku z inicjatywy Abelarda Gizy i Marcina Kulwikowskiego. W swoich programach, które jak często zaznaczają, kierują do dorosłej publiczności, artyści Limo odwołują się do codziennych sytuacji w sposób – czasami abstrakcyjny a czasami bardzo wprost, obśmiewają ludzkie słabości jak np. pazerność, głupotę i brak tolerancji. Ich występy to od początku do końca nieustanny i bezpośredni dialog z publicznością, która jednocześnie jest autorem ich improwizowanych skeczy. Improwizacje, które dodają nieustannej świeżości tym występom, powodują że żaden występ Kabaretu Limo nie jest identyczny. Za każdym razem może wydarzyć się coś kompletnie nieprzewidywalnego. Poza tym, Limo w swoich skeczach, monologach czy też piosenkach, stawia na widza inteligentnego i ogromnym dystansem do siebie. Dlatego bardzo w swoich tekstach, często poruszają tematy niewygodne, stawiając tym samym odważne pytania swojej publiczności, której proponują super zabawę połączoną z refleksją.

Już w roku powstania grupy Limo pojawił się na gdańskim kabaretowym festiwalu studenckim „Wyjście z cienia” i zdobył pierwszą nagrodę…

- Bardzo cenną, bo nagrodę publiczności. W 2001 roku była pierwsza nagroda i znów nagroda publiczności na krakowskiej PACE, a także II miejsce na Lidzbarskiej Biesiadzie Humoru i Satyry. W rok później w Lidzbarku już miejsce pierwsze. W 2002 już Grand Prix na gdańskim „Wyjściu z cienia”, a w 2005 taka sama nagroda w Lidzbarku. Pierwsze miejsce zajęło tez Limo na PACE w 2004 i 2006 roku. No i dwa razy, 2008 i 2011 Złote Koryto na Rybnickiej Jesieni Kabaretowej. To tyko część nagród na koncie Limo.

Przypomnijmy jeszcze skład grupy i zatrudnienia poszczególnych członków…

- Ewa Błachnio, która w kabarecie jest od 2000 roku. 2001 otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na Lidzbarskich Biesiadach Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim), Abelard Giza, który jest w kabarecie od samego początku, jako współzałożyciel. Jest też autorem tekstów i reżyserem. Dalej Hugo Giza, Wojciech Tremiszewski - w kabarecie od 2005 roku, Szymon Jachimek - w kabarecie od 2001 roku, autor tekstów piosenek.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Krzysztof Lubczyński.